The STARFISH by SATCO Programmable Smart Remote offers alternative control over smart lighting, once the lighting devices are paired to the STARFISH App. Users can adjust the lighting within a 50-foot radius, allowing for convenient remote operation across multiple devices. The remote enables control over key lighting parameters, including brightness levels, color temperature adjustments, and the ability to cycle through a range of colors and dynamic effects. These features provide users with a customizable and versatile lighting experience, perfect for creating specific atmospheres or enhancing the functionality of any space. The integration of the programmable remote in conjunction with the Starfish App, ensures an intuitive and responsive interface for a wide range of lighting operations.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11282 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11282_Support_Installation_Private.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11282_Sleeve_Support_Dimensional_Diagram_Private.pdf |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Components |
| Starfish Communication Protocol | Beacon (Bluetooth) |
| Pairing Technology | Bluetooth |
| Tariff Code | 8543.70.9860 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 3.6 |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| Operating Temp | -10C (+14F) to +50C (+122F) |
| IOT Enabled | Yes |
| Dimensions | L: 5.90" x W: 1.50" x H: 0.60" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0063 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 7.09" |
| Case Width | 4.72" |
| Case Height | 6.22" |
| Case Weight | 1.83 |
| Case Cubic Ft. | 0.1205 |
| Catalog Description | Remote for Starfish Lighting - White Finish |
| Description | REMOTE FOR STARFISH LIGHTING |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | S11282.jpg |
| Includes | Wall Bracket and Screws |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 1.77 |
| Each Width In. | 0.98 |
| Each Height In. | 6.3 |
| Each Weight Lb. | 0.13 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | S11240 |
| For Use With | S11241 |
| For Use With | S11242 |
| For Use With | S11243 |
| For Use With | S11274 |
| For Use With | S11275 |
| For Use With | S11276 |
| For Use With | S11277 |
| For Use With | S11278 |
| For Use With | S11283 |
| For Use With | S11284 |
| For Use With | S11287 |
| For Use With | S11290 |
| For Use With | S11291 |
| For Use With | S11292 |
| For Use With | 63-551 |
| For Use With | 63-552 |
| For Use With | 63-553 |
| For Use With | 63-554 |
| For Use With | 63-555 |
| For Use With | S11560 |
| For Use With | S11561 |
| For Use With | S11562 |
| For Use With | S11563 |
| For Use With | S11564 |
| For Use With | S11565 |
| For Use With | S11566 |
| For Use With | S11567 |
| For Use With | S11568 |
| For Use With | S11569 |
| For Use With | S11570 |
| For Use With | S11571 |
| For Use With | S11293 |
| For Use With | S11294 |
| For Use With | S11295 |
| For Use With | S11296 |
| For Use With | TH903 |
| For Use With | TH904 |
| For Use With | TH913 |
| For Use With | TH914 |
| For Use With | 62-5944 |
| For Use With | 62-5945 |
| For Use With | 62-5996 |
| For Use With | 62-5997 |
| For Use With | 62-5901 |
| For Use With | 62-5902 |
| For Use With | 62-5903 |
| For Use With | 62-6001 |
| For Use With | 62-6002 |
| For Use With | 62-6003 |
| For Use With | S11636 |
| For Use With | S11637 |
| For Use With | S11638 |
| For Use With | S11639 |
| For Use With | S11293R1 |
| For Use With | S11294R1 |
| For Use With | S11295R1 |
| For Use With | S11296R1 |
| For Use With | S11190 |
| For Use With | S11191 |
| For Use With | S11240;S11241;S11242;S11243;S11274;S11275;S11276;S11277;S11278;S11283;S11284;S11287;S11290;S11291;S11292;63-551;63-552;63-553;63-554;63-555;S11560;S11561;S11562;S11563;S11564;S11565;S11566;S11567;S11568;S11569;S11570;S11571;S11293;S11294;S11295;S112 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Remote for Starfish Lighting White Finish |