SATCO NUVO's STARFISH SMART technology color changing light bulbs feature an eye-catching RGBTW decorative ribbon filament that is beautifully showcased through the clear glass bulb. Available in A19, ST19, and B11 bulb types with both medium E26 and a candelabra E12 base, these bulbs offer flexibility for a range of fixtures. With tunable white options from a warm 2700K to a crisp 5000K and access to millions of vibrant RGB colors, they create the perfect ambiance for any space. Fully dimmable and controlled via the Starfish Smart app, users can easily customize lighting scenes and enjoy dynamic color effects. These bulbs seamlessly blend classic design with modern smart capabilities. Our elegant bulbs are also compatible with Siri, Alexa, Google Home, and SmartThings so they can be easily incorporated into your smart home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11240 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11240_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Starfish Voice Assistants Supported | Google Home |
| Pairing Technology | Bluetooth |
| Pairing Technology | M+N |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.078A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 320° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | RGB and Tunable White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | ST19 |
| Brightness (Lumens) | 450 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 6 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K-5000K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| THD | 89.20% |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| IOT Enabled | Yes |
| MOD | 2.52" |
| MOL | 5.51" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0246 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.42" |
| Case Width | 8.66" |
| Case Height | 12.8" |
| Case Weight | 4.12 |
| Case Cubic Ft. | 0.7326 |
| Catalog Description | 6 Watt - ST19 LED - 2700K-5000K RGB/Tunable White - Starfish IOT - Clear - Medium Base - 120 Volt |
| Description | ST19/6W/LED/RGBTW/CL |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Image File Name | S11240.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.64 |
| Each Width In. | 2.64 |
| Each Height In. | 6.1 |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6W ST19 LED 2700K-5000K RGB Starfish IOT Clear |