SATCO NUVO's LED Landscape Flood Lights with STARFISH technology is the sophisticated choice for smart outdoor lighting. Download the STARFISH app to customize any tunable white color temperatures from 2700K warm white light to 5000K natural light or choose from millions of colors on the RGB spectrum, all from your mobile device. Build scenes and set schedules to customize ambiance and create a unique lighting experience. These fixtures are also compatible with Siri, Alexa, Google Home, and SmartThings so they can be easily incorporated into your smart home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-5901 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-5901_Instructions.pdf |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flood Light |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Starfish Voice Assistants Supported | Google Home |
| Pairing Technology | Bluetooth |
| Pairing Technology | M+N |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 60° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | RGB and Tunable White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 45W |
| Base | Integrated |
| Shape | PAR16 |
| Brightness (Lumens) | 480 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 6 |
| Bulb Watt | 6 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K-5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| THD | <20% |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | >0.5 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1KV |
| IOT Enabled | Yes |
| Mounting Type | Pole/Post/Plate |
| Diameter | 2.45" |
| Dimensions | L: 5.50" x H: 3.25" x DIA: 2.45" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0557 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 18.9" |
| Case Width | 6.5" |
| Case Height | 7.48" |
| Case Weight | 10.05 |
| Case Cubic Ft. | 0.5318 |
| Catalog Description | 6 Watt LED Landscape Floodlight - RGB and 2700K-5000K Tunable White - Bronze Finish |
| Description | LED 6W LANDSCAPE FLOOD |
| Finish Family | Bronze |
| UNSPSC | 39111611 |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Image File Name | 62-5901.jpg |
| Includes | Die-Cast Mounting Plate |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 6.02 |
| Each Width In. | 3.39 |
| Each Height In. | 4.72 |
| Each Weight Lb. | 0.77 |
| Bulb Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | SF76-665 |
| Accessories | S11282 |
| Accessories | SF76-640 |
| Accessories | SF76-641 |
| Accessories | SF76-666 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 6W LED Landscape Floodlight RGB 2700K-5000K Tunable White |