Our new energy-saving 8-watt tubular LED bulbs replace standard 75-watt halogen bulbs for the same beautiful light but at a lesser cost. This beautiful, frosted design makes this an ideal lighting choice for wall sconces, pendant lighting, desk lamps, display cases, art piece accenting and so much more. Place these lamps wherever you want to create a cozy, comfortable, and serene atmosphere for everyone to enjoy.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11225 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Tubular |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP42 |
| Amps | 0.067A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T10 |
| Brightness (Lumens) | 900 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 8 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| THD | 70% |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.84 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.26" |
| MOL | 4.02" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0288 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 3.7" |
| Inner Width | 7.87" |
| Inner Height | 8.27" |
| Inner Weight | 4.02 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1394 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 8.46" |
| Case Width | 9.06" |
| Case Height | 22.05" |
| Case Weight | 8.38 |
| Case Cubic Ft. | 0.9781 |
| Catalog Description | 8 Watt T10 LED - Frosted - Medium base - 4000K - High Lumen - 120 Volt - 90 CRI - Dimmable - Carded |
| Description | 8T10/LED/HL/940/FR/DIM/CD |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11225.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.77 |
| Each Width In. | 3.66 |
| Each Height In. | 7.68 |
| Each Weight Lb. | 0.3 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153PH |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 6672;6674;66ELV;ADTP703TU;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153PH;CTRP-253P;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSL06;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL;HQRD-PRO;HRST-PRO-N;IPE04-1L;IPL06;LECL-153P;MA-PR |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 8W T10 LED Frosted 4000K High LM 120V 90 CRI Dim |