Satco's 6-watt LED J-type direct halogen replacements help to provide bright, efficient lighting indoors and outside. Illuminate homes, offices, walkways, and paths with this double ended bulb. This dimmable bulb has a 200 degree beam spread and is rated for 15,000 hours of cool white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11221 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | J-Type |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.050A |
| ANSI Base | R7s |
| Beam Spread | 200° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 70 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| HID Equiv | 75W |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Double Ended Recessed Single Contact |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T3 |
| Brightness (Lumens) | 600 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 6 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Finish | Clear |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.98" |
| MOL | 3.07" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0024 |
| Pack Type | Clamshell |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 12.2" |
| Inner Width | 7.87" |
| Inner Height | 3.15" |
| Inner Weight | 1.17 |
| Inner Cubic Ft. | 0.175 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 13.78" |
| Case Width | 12.8" |
| Case Height | 6.89" |
| Case Weight | 5.84 |
| Case Cubic Ft. | 0.7033 |
| Catalog Description | 6 Watt LED Bulb - J-Type T3 78mm - 120 Volt - R7S Base - 4000K - Double Ended - 200 Degree Beam Angle |
| Description | 6W/LED/T3/78MM/840/120V/D R7S |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11221.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 0.2 |
| Each Width In. | 3.7 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.09 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | VSUL06D |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6W LED Bulb J-Type T3 78mm 4000K |