Lighting Bulk Wire - 14/1 Stranded UL 1316 105C AWM - THHN - 500 Foot/Spool - Green
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=93-355 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8544.49.9000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | USA |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | UL |
| Finish | Green |
| Wire Cord Length | 6000" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 14" |
| Case Width | 14.25" |
| Case Height | 6.5" |
| Case Weight | 34 |
| Case Cubic Ft. | 0.7504 |
| Catalog Description | Lighting Bulk Wire - 14/1 Stranded UL 1316 105C AWM - THHN - 500 Foot/Spool - Green |
| Description | 14/1 THHN GREEN STRANDED 105 D |
| Wire Length | 6000" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Technology | Not Applicable |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Lighting Bulk Wire 14/1 Stranded UL 1316 105C 500 Foot Green |