Steel Hexagon Head Nipple - Brass Plated - 1/8 IP - 1/2" x 5/8" Overall
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-638 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Brass Plated |
| Thread | 1/8 IP Thread |
| Diameter | 0.5" |
| Dimensions | L: 0.50" x W: 0.50" x H: 0.63" x DIA: 0.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923906388 |
| Case Quantity | 1000 |
| Catalog Description | Steel Hexagon Head Nipple - Brass Plated - 1/8 IP - 1/2" x 5/8" Overall |
| Description | 1/2" LONG 1/8 BUSHING |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-638.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.02 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Steel Hexagon Head Nipple Brass Plated 1/8 IP |