4 Terminal Keyless White Phenolic Ceiling Receptacle - Screw Terminals - 4-1/2" Diameter - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-480 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Finish | White |
| Set Screw | Double |
| Diameter | 4.5" |
| Dimensions | L: 4.50" x W: 4.50" x H: 2" x DIA: 4.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0234 |
| Pack Type | Egg Crate |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923904803 |
| Case Quantity | 60 |
| Case Length | 23.5" |
| Case Width | 14" |
| Case Height | 9.5" |
| Case Weight | 14.1 |
| Case Cubic Ft. | 1.8087 |
| Catalog Description | 4 Terminal Keyless White Phenolic Ceiling Receptacle - Screw Terminals - 4-1/2" Diameter - 660W - 250V |
| Description | MED BASE PHENOLIC KEYLESS REC. |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-480.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 4.5 |
| Each Width In. | 4.5 |
| Each Height In. | 2 |
| Each Weight Lb. | 0.236 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 4 Terminal White Phenolic Ceiling Receptacle 4-1/2" 660W |