Keyless Socket With Paper Liner - 4" To 5-1/2" - Screw Terminals - 1/8 IP - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-404 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Finish | Gold |
| Cap | 1/8 IPS |
| Max. Height | 5.5" |
| Diameter | 1.13" |
| Dimensions | L: 1.12" x W: 1.12" x H: 5.50" x DIA: 1.12" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923904049 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 12.25" |
| Case Width | 15" |
| Case Height | 7.75" |
| Case Weight | 20.46 |
| Case Cubic Ft. | 0.8241 |
| Catalog Description | Keyless Socket With Paper Liner - 4" To 5-1/2" - Screw Terminals - 1/8 IP - 660W - 250V |
| Description | 4" ADJUSTABLE MED BASE SOCKET |
| UNSPSC | 39111803 |
| Image File Name | 90-404.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.08284 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Socket with Paper Liner 660W 250V |