Steel Check Ring - Curled Edge - 1/8 IP Slip - Brass Plated Finish - 7/8" Diameter
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-360 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Brass Plated |
| Edge Type | Curled |
| Iron Pipe Size | 1/8 IP Slip |
| Diameter | 0.88" |
| Dimensions | DIA: 0.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923903608 |
| Case Quantity | 4000 |
| Case Length | 13.58" |
| Case Width | 7.48" |
| Case Height | 9.06" |
| Case Weight | 9.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.5326 |
| Catalog Description | Steel Check Ring - Curled Edge - 1/8 IP Slip - Brass Plated Finish - 7/8" Diameter |
| Description | 7/8 IN. X 1/8 CKRING BPL |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-360.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.012 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Steel Check Ring Curled Edge 1/8 IP Slip Brass Plated Finish |