Steel Check Ring - Straight Edge - 1/8 IP Slip - Brass Plated Finish - 1-3/4" Diameter
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-356 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Brass Plated |
| Edge Type | Straight |
| Iron Pipe Size | 1/8 IP Slip |
| Diameter | 1.75" |
| Dimensions | DIA: 1.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923903561 |
| Case Quantity | 500 |
| Case Length | 13.39" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 5.91" |
| Case Cubic Ft. | 0.5408 |
| Catalog Description | Steel Check Ring - Straight Edge - 1/8 IP Slip - Brass Plated Finish - 1-3/4" Diameter |
| Description | 1 3/4X1/8 STRAIGHT EDGE CHECKR |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-356.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.02 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Steel Check Ring Straight Edge 1/8 IP Slip Brass Plated 1-3/4 |