Steel Check Ring - Straight Edge - 1/8 IP Slip - Brass Plated Finish - 1-1/4" Diameter
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-353 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Brass Plated |
| Edge Type | Straight |
| Iron Pipe Size | 1/8 IP Slip |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Case UPC | 10045923903530 |
| Case Length | 14" |
| Case Width | 14.25" |
| Case Height | 6.38" |
| Case Weight | 21 |
| Case Cubic Ft. | 0.7366 |
| Catalog Description | Steel Check Ring - Straight Edge - 1/8 IP Slip - Brass Plated Finish - 1-1/4" Diameter |
| Description | 1 1/4X1/8 SLIP CHECK RING BR |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-353.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Steel Check Ring Straight Edge 1/8 IP Slip Brass Plated 1-1/4 |