1/4 IP Heavy Duty Cast Brass Screw Collar Loops with Ring 1/4 IP Fits 1-1/4" Canopy Hole Ring Diameter 1-5/8" Height 2-1/4"
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-2303 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 9405.99.2000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Brass |
| Finish | Polished Chrome |
| Iron Pipe Size | 1/4 IP |
| Max Load | 50 |
| Diameter | 1.63" |
| Dimensions | L: 1.63" x W: 1.63" x H: 2.25" x DIA: 1.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923923033 |
| Case Quantity | 50 |
| Catalog Description | 1/4 IP Heavy Duty Cast Brass Screw Collar Loops with Ring 1/4 IP Fits 1-1/4" Canopy Hole Ring Diameter 1-5/8" Height 2-1/4" |
| Description | 1/4IP PNI HVY DUTY SOLID BRASS |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-2303.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.41 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1/4 IP Heavy Duty Cast Brass Screw Collar Loops 1-1/4" Canopy |