Steel Check Ring - Curled Edge - 1/8 IP Slip - Unfinished - 1" Diameter
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-2056 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Unfinished |
| Edge Type | Curled |
| Iron Pipe Size | 1/8 IP Slip |
| Diameter | 1" |
| Dimensions | DIA: 1" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923920568 |
| Case Quantity | 3500 |
| Case Length | 13.58" |
| Case Width | 11.61" |
| Case Height | 7.09" |
| Case Cubic Ft. | 0.6469 |
| Catalog Description | Steel Check Ring - Curled Edge - 1/8 IP Slip - Unfinished - 1" Diameter |
| Description | 1" CHECKRING UNF 1/8 SLIP |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-2056.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Steel Check Ring 1/8 IP Unfinished 1" |