Rubber Coated Pigtail Socket - 6" 14 GA 105C Leads - Aluminum Screw Shell - 1-3/4" Height - 1-3/4" Diameter - 660W - 600V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1097 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 600 |
| Wattage | 660 |
| Finish | Black |
| Wire Cord Length | 6" |
| Diameter | 1.75" |
| Dimensions | L: 1.75" x W: 1.75" x H: 1.75" x DIA: 1.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923910972 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 9" |
| Case Width | 17" |
| Case Height | 7.5" |
| Case Weight | 12.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.6641 |
| Catalog Description | Rubber Coated Pigtail Socket - 6" 14 GA 105C Leads - Aluminum Screw Shell - 1-3/4" Height - 1-3/4" Diameter - 660W - 600V |
| Description | RUBBER COATED PIGTAIL |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1097.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.135 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | Standard Screw Shell |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Rubber Coated Pigtail Socket 6" 14 GA Leads Aluminum Shell |