1/4 IP Steel Nipple - Zinc Plated - 3-1/2" Length - 1/2" Wide
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1027 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 7318.19.0000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Iron Pipe Size | 1/4 IP |
| Diameter | 0.5" |
| Dimensions | L: 3.50" x W: 0.50" x H: 0.50" x DIA: 0.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Case UPC | 10045923910279 |
| Case Quantity | 500 |
| Case Length | 11" |
| Case Width | 9.84" |
| Case Height | 8.66" |
| Case Weight | 31 |
| Case Cubic Ft. | 0.5425 |
| Catalog Description | 1/4 IP Steel Nipple - Zinc Plated - 3-1/2" Length - 1/2" Wide |
| Description | 1/4 IP X 3 1/2" NIPPLE |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1027.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.07 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1/4 IP Steel Nipple Zinc Plated 3-1/2" Length |