3/8 IP Steel Nipple - Zinc Plated - 1-1/4" Length - 5/8" Wide
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1018 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 7318.19.0000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Iron Pipe Size | 3/8 IP |
| Diameter | 0.63" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 0.63" x H: 0.63" x DIA: 0.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Case UPC | 10045923910187 |
| Case Quantity | 1000 |
| Case Length | 11.42" |
| Case Width | 10.24" |
| Case Height | 7.48" |
| Case Weight | 39.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.5062 |
| Catalog Description | 3/8 IP Steel Nipple - Zinc Plated - 1-1/4" Length - 5/8" Wide |
| Description | 1 1/4" X 3/8" IP NIPPLE |
| UNSPSC | 26121536 |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.05 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3/8 IP Steel Nipple Zinc Plated 1-1/4" Length |