Steel Locknut - 1/8 IP - 9/16" Hexagon - 3/16" Thick - Unfinished
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-034 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 7318.16.0045 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Finish | Not Specified |
| Iron Pipe Size | 1/8 IP |
| Diameter | 0.56" |
| Dimensions | L: 0.56" x W: 0.56" x H: 0.19" x DIA: 0.56" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923900348 |
| Case Quantity | 5000 |
| Case Length | 10.63" |
| Case Width | 10.63" |
| Case Height | 3.94" |
| Case Weight | 36.71 |
| Case Cubic Ft. | 0.2576 |
| Catalog Description | Steel Locknut - 1/8 IP - 9/16" Hexagon - 3/16" Thick - Unfinished |
| Description | 1/8 HEAVY STEEL NUT UNFINISHED |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-034.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.008341432 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Steel Locknut 1/8 IP 9/16" Hexagon |