Steel Round Head Slotted Machine Screw - 8/32 - 1" Length - Brass Plated Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-027 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 7318.15.8085 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Brass Plated |
| Screw Type | Slotted Machine Round Head |
| Thread | 8/32 Thread |
| Dimensions | L: 1" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923900270 |
| Case Quantity | 5000 |
| Case Length | 10.63" |
| Case Width | 7.48" |
| Case Height | 7.09" |
| Case Weight | 30 |
| Case Cubic Ft. | 0.3262 |
| Catalog Description | Steel Round Head Slotted Machine Screw - 8/32 - 1" Length - Brass Plated Finish |
| Description | 1" BR PLTD 8/32 RH SCREW |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-027.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.02 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Steel Round Head Slotted Machine Screw 8/32 1" Length Brass |