Satco's recessed double contact lamp holder will isolate the face of the socket from the ground. Featuring two 9-inch white wires, this plastic lamp holder has no metal clips, so there will be no corrosion or electrical grounding. Reduce the risk of unwanted shorts with this double contact lamp holder.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2830 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| Wire Cord Length | 9" |
| Wire Color | White |
| Diameter | 1.46" |
| Dimensions | H: 0.98" x DIA: 1.46" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 500 |
| Case Length | 18" |
| Case Width | 11" |
| Case Height | 9.5" |
| Case Weight | 21.16 |
| Case Cubic Ft. | 1.0885 |
| Catalog Description | 582 GDF Recessed Double Contact Lampholder |
| Description | 582GDF 9 INCH LEADS 730-2 |
| Wire Length | 9" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2830.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.043328976 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 582 GDF Recessed Double Contact Lampholder |