On-Off Phenolic Rotary Switch - Single Circuit - 3A-250V - 6A-125V Rating - 3/8" Bushing - Brass Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2468 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | RU |
| Material | Phenolic Plastic |
| Finish | Brass |
| Bushing | 3/8" |
| Strip | 3/4" |
| Switch Type | On-Off |
| Wire Cord Length | 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 11" |
| Case Width | 8.3" |
| Case Height | 7.1" |
| Case Weight | 7.05 |
| Case Cubic Ft. | 0.3751 |
| Catalog Description | On-Off Phenolic Rotary Switch - Single Circuit - 3A-250V - 6A-125V Rating - 3/8" Bushing - Brass Finish |
| Description | ON-OFF PHENOLIC PUSH SW BR NUT |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2468.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.029219317 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Leads | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Phenolic Rotary Switch 3A-250V 6A-125V |