On-Off Phenolic Rotary Switch - Single Circuit - 1A-125V, 3A-125V, 1.5A-250V Rating - Snap Bushing - White Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1771 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | RU |
| Finish | White |
| Bushing | Snap-In |
| Strip | 3/4" |
| Switch Type | On-Off |
| Wire Cord Length | 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923817714 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 9.84" |
| Case Width | 6.69" |
| Case Height | 7.87" |
| Case Cubic Ft. | 0.2998 |
| Catalog Description | On-Off Phenolic Rotary Switch - Single Circuit - 1A-125V, 3A-125V, 1.5A-250V Rating - Snap Bushing - White Finish |
| Description | WHITE ROTARY ON-OFF PHEN SW |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1771.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.03 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Leads | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Phenolic Rotary Switch 1A-125V 3A-125V 1.5A-250V |