Keyless Porcelain Socket 1/8 IP Cap With Side Notches - 2 Wireways - Spring Contact For 4KV - 36" Leads - Glazed - 660W - 600V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2092 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 600 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Glazed White |
| Cap | 1/8 IPS |
| Wire Cord Length | 36" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 1.5" |
| Dimensions | L: 1.50" x W: 1.50" x H: 2.06" x DIA: 1.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923820929 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 9.5" |
| Case Width | 15" |
| Case Height | 11.75" |
| Case Weight | 25 |
| Case Cubic Ft. | 0.969 |
| Catalog Description | Keyless Porcelain Socket 1/8 IP Cap With Side Notches - 2 Wireways - Spring Contact For 4KV - 36" Leads - Glazed - 660W - 600V |
| Description | 4KV KEYLESS POR 1/8IP W/1/8CAP |
| Wire Length | 36" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2092.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.26 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Socket 1/8 IP Cap with Side Notches |