Keyless Threaded Porcelain Socket With 1/8 IP Cap, Ring, And Spring Contact For 4KV - Unglazed - 660W - 600V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1647 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 600 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | White |
| Cap | 1/8 IPS |
| Diameter | 1.5" |
| Dimensions | L: 1.50" x W: 1.50" x H: 2.06" x DIA: 1.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923816472 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 14" |
| Case Width | 11" |
| Case Height | 11" |
| Case Weight | 24.2 |
| Case Cubic Ft. | 0.9803 |
| Catalog Description | Keyless Threaded Porcelain Socket With 1/8 IP Cap, Ring, And Spring Contact For 4KV - Unglazed - 660W - 600V |
| Description | 4KV MEDIUM BS THREADED PORC. |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1647.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.252 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Threaded Porcelain Socket with 1/8 IP Cap Ring |