On-Off Turn Knob - Smooth Phenolic (3 Piece) - 1/8 IP Cap With Set Screw - 2-1/4" Height - 1-1/2" Diameter - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2062 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Finish | Not Specified |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | With |
| Switch Type | On-Off |
| Diameter | 1.5" |
| Dimensions | L: 1.50" x W: 1.50" x H: 2.25" x DIA: 1.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923820622 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 11.5" |
| Case Width | 10.71" |
| Case Height | 11.1" |
| Case Weight | 13.2 |
| Case Cubic Ft. | 0.7912 |
| Catalog Description | On-Off Turn Knob - Smooth Phenolic (3 Piece) - 1/8 IP Cap With Set Screw - 2-1/4" Height - 1-1/2" Diameter - 660W - 250V |
| Description | GU24 ON-OFF T/K PHENOLIC 3 PC |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2062.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.13 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Turn Knob Smooth Phenolic 2-1/4" Height 1-1/2" Diameter |