Keyless Porcelain Mogul Socket - 2 8/32 Bushings - 2 Wireways - 1/2" Strip Leads - 1-3/8" Center To Center - Glazed - 1500W - 600V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1751 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 600 |
| Wattage | 1500 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Glazed |
| Wire Cord Length | 10" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 2.13" |
| Dimensions | L: 2.13" x W: 2.13" x H: 2.75" x DIA: 2.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923817516 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 12.25" |
| Case Width | 12.5" |
| Case Height | 8.25" |
| Case Weight | 25.25 |
| Case Cubic Ft. | 0.7311 |
| Catalog Description | Keyless Porcelain Mogul Socket - 2 8/32 Bushings - 2 Wireways - 1/2" Strip Leads - 1-3/8" Center To Center - Glazed - 1500W - 600V |
| Description | 4KV GLZ MOGUL W/WIRE WAY 8-32 |
| Wire Length | 10" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1751.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.506 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Mogul Socket 2 8/32 Bushings 2 Wireways |