Keyless Porcelain Mogul Socket, Mounting Screws Held Captive, 2 Wireways, 1/2" Strip Leads
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1530 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 600 |
| Wattage | 1500 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Glazed Cream |
| Wire Cord Length | 30" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 2.13" |
| Dimensions | L: 2.13" x W: 2.13" x H: 2.63" x DIA: 2.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923815307 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 12.5" |
| Case Width | 14" |
| Case Height | 9" |
| Case Weight | 28.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.9115 |
| Catalog Description | Keyless Porcelain Mogul Socket, Mounting Screws Held Captive, 2 Wireways, 1/2" Strip Leads |
| Description | GLZ PORC. KEYLESS MOGUL SKT |
| Wire Length | 30" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1530.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.58 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Mogul Socket |