ON-OFF PHEN SKT W/ NICKEL P.C.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1640 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Finish | Nickel |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | Less |
| Switch Type | Pull Chain |
| Diameter | 1.31" |
| Dimensions | L: 1.31" x W: 1.31" x H: 2.88" x DIA: 1.31" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923816403 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 10.71" |
| Case Width | 10.71" |
| Case Height | 13.07" |
| Case Weight | 18.7 |
| Case Cubic Ft. | 0.8676 |
| Catalog Description | ON-OFF PHEN SKT W/ NICKEL P.C. |
| Description | ON-OFF PHEN SKT W/ NICKEL P.C. |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1640.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.19 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | Yes |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1/8 IP Cap w/Metal Bushing Less Set Screw |