Push-Thru, 1/8 IP Cap w/Metal Bushing Less Set Screw
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1106 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Finish | Not Specified |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | Less |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 2.88" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923811064 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 17.4" |
| Case Width | 8.35" |
| Case Height | 6.77" |
| Case Weight | 13.99 |
| Case Cubic Ft. | 0.5692 |
| Catalog Description | Push-Thru, 1/8 IP Cap w/Metal Bushing Less Set Screw |
| Description | PHEN PUSH THRU SOCKET W/UNO |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1106.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.14 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | Yes |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Push-Thru Cap w/Bushing Less Set Screw |