On-Off Metal Push Switch - 1-1/2" Metal Bushing - Single Circuit - 6A-125V, 3A-250V Rating - 6" Leads - Nickel Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1410 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | RU |
| Finish | Nickel Plated |
| Bushing | 1-1/2" |
| Strip | 3/4" |
| Switch Type | On-Off |
| Wire Cord Length | 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923814102 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 10.24" |
| Case Width | 9.84" |
| Case Height | 7.09" |
| Case Weight | 16.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.4134 |
| Catalog Description | On-Off Metal Push Switch - 1-1/2" Metal Bushing - Single Circuit - 6A-125V, 3A-250V Rating - 6" Leads - Nickel Finish |
| Description | NKL FIN ON/OFF PUSH SW 1 1/2" |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1410.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.07 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Leads | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Metal Push Switch 1-1/2" Metal Bushing Single Circuit |