Hi-Low Metal Round Rocker Switch w/Diode 2 Circuit, Rated: 6A-250V, 10A-125V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1371 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 125/250 |
| Finish | Black |
| Bushing | Snap-In |
| Strip | 3/4" |
| Switch Type | Hi-Off-Low |
| Wire Cord Length | 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923813716 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 10.24" |
| Case Width | 8.27" |
| Case Height | 6.69" |
| Case Weight | 9 |
| Case Cubic Ft. | 0.3279 |
| Catalog Description | Hi-Low Metal Round Rocker Switch w/Diode 2 Circuit, Rated: 6A-250V, 10A-125V |
| Description | ROUND ROCKER SWITCH BLACK |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1371.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.04 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Leads | No |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Hi-Low Metal Round Rocker Switch 6A-250V 10A-125V |