Full Range Socket Dimmer Medium Base Candle Socket w/Paper Liner 150W Full Range w/Removable Black Knob
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1167 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | RU |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 150 |
| Finish | Not Specified |
| Bushing | 1/8 IP Bushing w/Set Screw |
| Wire Cord Length | 5.5" |
| Wire Color | Black / White |
| Dimensions | L: 1.75" x W: 1.75" x H: 4" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923811675 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 18.5" |
| Case Width | 14.57" |
| Case Height | 9.45" |
| Case Weight | 31.5 |
| Case Cubic Ft. | 1.4741 |
| Catalog Description | Full Range Socket Dimmer Medium Base Candle Socket w/Paper Liner 150W Full Range w/Removable Black Knob |
| Description | MED BASE DIMMER SKT W/ 6" LEAD |
| Wire Length | 5.5" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1167.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.13 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Full Range Socket Dimmer Candle Socket 150W w/Removable Knob |