150W Full Range Turn Knob Dimmer Socket with Uno Thread
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1066 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8533.39.0040 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 150 |
| Material | Brass |
| Finish | Polished Brass |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | With |
| Terminal | Screw |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 2.88" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923810661 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 12.87" |
| Case Width | 12.87" |
| Case Height | 13.07" |
| Case Weight | 30.05 |
| Case Cubic Ft. | 1.2528 |
| Catalog Description | 150W Full Range Turn Knob Dimmer Socket with Uno Thread |
| Description | PL CAST BRASS 150W DIMMER 1/8 |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1066.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.3 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | Yes |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 150W Turn Knob Dimmer Socket with Uno Thread |