Elevate the lighting of your entryways with SATCO NUVO's premium LED wall packs that combine durability, versatility, and style. Featuring an integrated by passable photocell, these fixtures are crafted with robust die-cast aluminum construction and a resilient IK08 polycarbonate lens, ensuring reliable performance in demanding conditions. Available in sleek black, bronze, and white finishes, they effortlessly complement a variety of architectural designs. With field-selectable wattages of 10W, 15W, and 20W and adjustable CCT options of 3000K, 4000K, and 5000K, these wall packs provide customized illumination for any setting. Rated for wet locations and IP65 certified, they deliver dependable performance for up to 50,000 hours. Backed by a 5-year warranty and DLC Premium certification, these wall packs are a stylish and reliable solution for modern outdoor lighting.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-987 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-987_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-987_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Pack |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Flicker Free | No |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 100° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Soft White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 100W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 150W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1410-2839 |
| Voltage | 120-347 |
| Wattage | 10/15/2020 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | <20% |
| Lens Finish | Prismatic |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Photocell | Has Photocell |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| BUG Rating | B1-U3-G1 |
| Mounting Type | Wall |
| Wattage Selectable | Yes |
| Extension | 4.53" |
| Dimensions | W: 6.86" x H: 10.96" x E: 4.53" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2496 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 12.01" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 10.87" |
| Case Weight | 13.67 |
| Case Cubic Ft. | 1.1899 |
| Catalog Description | LED Entryway Wall Pack - 10/15/20 Wattage Selectable - 30K/40K/50K CCT Selectable - White Finish |
| Description | LED ENTRYWAY WALL PACK |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39111612 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-MGDDN0 |
| DLC Primary Use | Outdoor Non-Cutoff and Semi-Cutoff Wall-Mounted Area Luminaires |
| Image File Name | 65-987.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 7.5 |
| Each Width In. | 11.5 |
| Each Height In. | 5 |
| Each Weight Lb. | 3.09 |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | NFTV |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | CD4FBLW |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | RH4FBL3PTCCCV6 |
| Dimmers | DVTV + PP347H 347V ONLY |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Entryway Wall Pack 10/15/20W 30K/40K/50K CCT White Finish |