SATCO NUVO's Field Selectable square canopy fixtures are an ideal choice for multiple applications. These fixtures offer the flexibility to choose from three wattage and three CCT options during installation, with some models featuring an integrated microwave sensor for motion-activated energy. With a choice of surface mounting using the hinged universal bracket or 3/4-inch pendant mounting, installation of these luminaries is a breeze. The two side knockouts allow for wiring access to be fast and efficient. The sleek bronze die-cast aluminum housing, the IK08 impact-rated vandal-resistant polycarbonate lens, and the IP65 wet location rating, ensures reliable illumination even in the most adverse weather conditions.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-980 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-980_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-980_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Canopy |
| Fixture Shape | Square |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 150° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Soft White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 52W/71W/90W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 150W/250W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 3125-5400 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 25/30/40 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| THD | 10.20% |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 6KV |
| BUG Rating | B2-U3-G2 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Type | Pendant Hanging Surface |
| Wattage Selectable | Yes |
| Dimensions | L: 8.50" x W: 8.50" x H: 3.27" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3185 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 21.46" |
| Case Width | 15.83" |
| Case Height | 11.42" |
| Case Weight | 25.79 |
| Case Cubic Ft. | 2.2451 |
| Catalog Description | 8.5 Inch LED Field Selectable Canopy Fixture - 25/30/40 Watts - 3K/4K/5K CCT |
| Description | 8.5" LED SELECTABLE CANOPY |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 26121536 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-4CXTMX |
| DLC Primary Use | Parking Garage Luminaires |
| Image File Name | 65-980.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 10.39 |
| Each Width In. | 5.04 |
| Each Height In. | 10.51 |
| Each Weight Lb. | 3.53 |
| Replaces | 65-138 |
| Replaces | 65-139 |
| Replaces | 65-140 |
| Replaces | 65-141 |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | SF10P |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | NFTV |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | CD4FBLW |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | RH4FBL3PTCCCV6 |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-150 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 8.5" LED Field Selectable Canopy Fixture 25/30/40 Watts |