SATCO NUVO's LED Hi-Pro Shop Light is a versatile lighting solution perfect for DIY workspaces, temporary lighting, or as a decorative light source in unconventional living spaces. It offers a wide light distribution and comes in two wattage options and three color temperatures, allowing for flexibility in its use. The fixture's durability is ensured with its IK08 lens and wet location rating, making it resilient in various environments where UV degradation and inclement weather may occur. Enhance your workspace with the dependable and powerful illumination provided by SATCO NUVO's Hi-Pro Shop Light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-961 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-961_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-961_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Shop Light |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 6777 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Black |
| Lens Finish | Opaque |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.96 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Wire Cord Length | 72" |
| Wire Quantity | 1 |
| BUG Rating | B3-U2-G1 |
| Connection | Hardwire or Plug In |
| Mounting Type | Plug in and Hook |
| Diameter | 8.27" |
| Dimensions | H: 5.63" x DIA: 8.27" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.117 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 11.81" |
| Case Width | 9.06" |
| Case Height | 9.45" |
| Case Weight | 9.02 |
| Case Cubic Ft. | 0.5851 |
| Catalog Description | 60 Watt - Hi-Pro Shop Light with Plug - 8" Dia. - 4000K - Black Finish - 120 Volt |
| Description | LED 60W UFO W/PLUG/120V |
| Wire Length | 72" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39111546 |
| Image File Name | 65-961.jpg |
| Includes | Locking Snap Hook |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 8.46 |
| Each Width In. | 2.76 |
| Each Height In. | 8.66 |
| Each Weight Lb. | 2.05 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-956 |
| Accessories | 65-957 |
| Accessories | 65-959 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 60 Watt Hi-Pro Shop Light with Plug 8" Dia. 4000K Black |