Cambered protective cage for 4 foot dual T8 lamp ready fixture channel
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-918 |
| Video | https://youtu.be/gXqT-oTYi0c |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | Steel |
| Finish | Steel |
| Dimensions | L: 48.03" x W: 7.91" x H: 1.43" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3144 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923659413 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 49.6" |
| Case Width | 16.73" |
| Case Height | 5.7" |
| Case Weight | 34.4 |
| Case Cubic Ft. | 2.7372 |
| Catalog Description | Cambered protective cage for 4 foot dual T8 lamp ready fixture channel |
| Description | 4' CAMBERED PROTECTIVE CAGE |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 65-918.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 48.03 |
| Each Width In. | 7.91 |
| Each Height In. | 1.43 |
| Each Weight Lb. | 0.69 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 65-912 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Cambered protective cage for 4 foot dual T8 Lamp |