SATCO NUVO's LED Area Light Type V provides natural white light, engineered for the highest performance in multiple applications. The lamp's high lumen count provides superior illumination. SATCO NUVO's LED Area Lights, built using die cast aluminum and impact resistant lenses and featuring an IP65 rating, provide ample lighting for both indoor and outdoor events. The lamps offer 50,000 hours of life and built in 4KV surge protection.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-863-5 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-863-5_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-863-5_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/A4M-_3r6zpE |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Area Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 320W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 450W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 19736 |
| Voltage | 277-480 |
| Wattage | 150 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +45C (+113F) |
| Photocell | Optional |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| BUG Rating | B5-U3-G2 |
| Mounting Type | Wall/Pipe Arm |
| Dimensions | L: 20.71" x W: 12.40" x H: 3.11" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.1031 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 23.23" |
| Case Width | 14.37" |
| Case Height | 5.71" |
| Case Weight | 8.5 |
| Case Cubic Ft. | 1.1031 |
| Catalog Description | LED Area Light Type V - 150W - Bronze Finish - 5000K - 277-480V |
| Description | 150W LED AREA LIGHT TYPE V |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111612 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-FK5ANO |
| DLC Primary Use | Outdoor Pole/Arm-Mounted Area and Roadway Luminaires |
| Image File Name | 65-863-5.jpg |
| Includes | Slip-fitter Mount |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 23.23 |
| Each Width In. | 14.37 |
| Each Height In. | 5.71 |
| Each Weight Lb. | 8.5 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-870 |
| Accessories | 65-871 |
| Accessories | 65-872 |
| Accessories | 65-873 |
| Accessories | 65-875 |
| Accessories | 65-876 |
| Accessories | 65-877 |
| Accessories | 86-223 |
| Accessories | 86-225 |
| Accessories | 86-226 |
| Accessories | 65-879 |
| Dark Sky Rated | No |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Area Light Type V 150W Bronze 5000K 277-480V |