The SATCO NUVO 65-838 2 foot Vapor Proof LED fixture provides efficiency, reliability, and emergency readiness. Operating at 20 watts with 3 CCT selectable options, it offers adaptable lighting performance. An integrated microwave sensor enables motion-based control, while the emergency battery backup delivers 90 minutes of light during outages. Built with IP65 and IK08 durability, this fixture is prepared for the most demanding conditions.
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111907 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Additional Info | 90 Minute Battery Backup Runtime |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 SBCS Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | No |
| Dimension String | L:23.62" W:4.84" H:3.54" |
| Finish | Gray |
| Fixture shape | Linear |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Includes | Mounting Hardware |
| IP Rating | IP65 |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-347V |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Watts | 20W |
| Length In. | 23.62 |
| Width In. | 4.84 |
| Height In. | 3.54 |
| Weight Lb. | 3.31 |
| IOT Enabled | No |
| Sensor Type | Microwave |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923409677 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 25.2 |
| Each Width In. | 5.12 |
| Each Height In. | 3.74 |
| Each Weight Lb. | 3.82 |
| Each Cubic Ft. | 0.2793 |
| Pack Type | Kraft Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923409674 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length In. | 25.98 |
| Case Width In. | 11.02 |
| Case Height In. | 12.2 |
| Case Weight Lb. | 22.93 |
| Case Cubic Ft. | 2.0213 |
| Dimmers | IP710-LFZ;DS710-10Z;DF10P;DVSTV;NFTV;DVSCSTV;MS-Z101;MS-Z101-V;NTSTV-DV;CD4FBLW;ADPD4FBL3P2W4;RH4FBL3PTCCCV6;DVTV + PP347H 347V ONLY;RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/65-838 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-838_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-838_Dimensional_Drawing.pdf |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120 |
| CCT Selectable | Yes |
| Color Temp | Soft White to Natural Light |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | 0-10V; Integrated Sensor |
| DLC Approved | Yes |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-M08H8T |
| DLC Primary Use | Direct Linear Ambient Luminaires |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Gray |
| Product Type | Vapor Tight |
| Flicker Free | No |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | LiFePO4 |
| HID Equiv | 50W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Opaque |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 2164L-2505L |
| Mounting Procedure | Ceiling/Wall |
| NSF Approved | No |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.96 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Temperature (CCT) | 3000K/4000K/5000K |
| THD | 10.30% |
| Wattage Selectable | No |
| Photocell | Integrated Microwave Sensor |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |