SATCO NUVO's 65-833 wattage selectable, 4 foot Tri-Proof fixture is a practical solution for interior and exterior lighting. Packed with improvements and features, this linear fixture is CCT and wattage selectable and wet location rated, with 2KV surge protection, and an integrated microwave sensor. Versatile and durable, this linear Tri-Proof fixture delivers 50,000 hours of exceptional illumination.
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111907 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Dimension String | L:47.24" W:3.98" H:3.11" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White / Gray |
| Fixture shape | Linear |
| Indoor Outdoor | Indoor;Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| Material | Plastic |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-277V |
| Voltage Text | Range Voltage;AC Only |
| Watts | 40W/50W/60W |
| Length In. | 47.24 |
| Width In. | 3.98 |
| Height In. | 3.11 |
| Weight Lb. | 4.63 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923650703 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 49.61 |
| Each Width In. | 6.89 |
| Each Height In. | 4.33 |
| Each Weight Lb. | 5.37 |
| Each Cubic Ft. | 0.8565 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923650700 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length In. | 49.61 |
| Case Width In. | 13.78 |
| Case Height In. | 12.99 |
| Case Weight Lb. | 32.19 |
| Case Cubic Ft. | 5.1391 |
| Dimmers | IP710-LFZ;DS710-10Z;DF10P;DVSTV;NFTV;DVSCSTV;MS-Z101;MS-Z101-V;NTSTV-DV;CD4FBLW;ADPD4FBL3P2W4;RH4FBL3PTCCCV6;RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Accessories | 65-828 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/65-833 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-833_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-833_Dimensional_Drawing.pdf |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 115 |
| CCT Selectable | Yes |
| Color Temp | Warm to Cool White |
| Connection | Hardwire |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | 0-10V; Integrated Sensor; Bi-Level Dimmable |
| DLC Approved | Yes |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | PLRMZXHHZ0G2 |
| DLC Primary Use | Direct Linear Ambient Luminaires |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Vapor Tight |
| Flicker Free | No |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| HID Equiv | 125W-150W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 300W-400W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 5040L-7669L |
| Mounting Procedure | Surface: Bracket;Suspension: CablesChain |
| NSF Approved | Yes |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.96 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Temperature (CCT) | 3000K/4000K/5000K |
| THD | 9.40% |
| Wattage Selectable | Yes |
| Photocell | Integrated Microwave Sensor |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 2 |
| bundle | 1 |