SATCO NUVO's latest LED Vapor Proof and Tri Proof CCT selectable fixtures are packed with improvements and features. All products in the line include three selectable CCT options, while the 4-foot and 8-foot versions are also wattage selectable. These products are offered with or without integrated microwave sensors. All of this makes for a versatile fixture family that will cover multiple applications. No matter how difficult the environment, there's a fixture to meet the need.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-832 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-832_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-832_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vapor Tight |
| Fixture Shape | Linear |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Flicker Free | No |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 115° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Dimming Technology | Integrated Sensor |
| Dimming Technology | Bi-Level |
| HID Equiv | 50W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2065-2249 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 20 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Plastic |
| Style | Utility |
| Finish | White / Gray |
| THD | 9.10% |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +45C (+113F) |
| Photocell | Integrated Microwave Sensor |
| Power Factor | >0.96 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Connection | Hardwire |
| Has Driver | Yes |
| Mounting Type | Surface: Bracket |
| Mounting Type | Suspension: CablesChain |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 23.62" x W: 3.98" x H: 3.11" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4485 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 25.98" |
| Case Width | 13.78" |
| Case Height | 12.99" |
| Case Weight | 18.96 |
| Case Cubic Ft. | 2.6912 |
| Catalog Description | 2 Foot - 20 Watt - LED Tri-Proof Linear Fixture with Integrated Microwave Sensor - CCT Selectable - IP65 and IK08 Rated |
| Description | 2' 20W LED TRI-PROOF W/SENSOR |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111907 |
| Dimmable Function | 0-10V |
| Dimmable Function | Integrated Sensor |
| Dimmable Function | Bi-Level Dimmable |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | PLTCJ3OQVJ3H |
| DLC Primary Use | Direct Linear Ambient Luminaires |
| Image File Name | 65-832.jpg |
| NSF Approved | Yes |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 25.98 |
| Each Width In. | 6.89 |
| Each Height In. | 4.33 |
| Each Weight Lb. | 3.16 |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | NFTV |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | CD4FBLW |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | RH4FBL3PTCCCV6 |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-828 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Foot 20 Watt LED Tri-Proof Linear Fixture with IntegRated |