The SATCO NUVO Vapor Proof LED fixture series delivers durability, versatility, and performance for demanding environments. All models feature 3 CCT selectable options, operate on a wide 120-347V range, and are built with rugged IP65 and IK08 construction. Select 4 foot and 8 foot fixtures also offer wattage selectability for maximum flexibility. The series includes models with or without integrated microwave sensors for motion-based control and added efficiency. Now, the line expands with emergency battery backup options, with or without integrated microwave sensors, providing 90 minutes of illumination during power loss. From everyday applications to critical performance needs, SATCO NUVO Vapor Proof fixtures offer reliable lighting solutions.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-820R1 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-820R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-820R1_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vapor Tight |
| Fixture Shape | Linear |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Flicker Free | No |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 50W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2164-2505 |
| Voltage | 120-347 |
| Wattage | 20 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Style | Utility |
| Finish | Gray |
| THD | 10.30% |
| Lens Finish | Opaque |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.96 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Has Driver | Yes |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Dimensions | L: 23.62" x W: 4.92" x H: 3.46" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3382 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 25.98" |
| Case Width | 11.42" |
| Case Height | 11.81" |
| Case Weight | 21.61 |
| Case Cubic Ft. | 2.0277 |
| Catalog Description | 2 Foot - 20 Watt - Vapor Proof Linear Fixture - CCT Selectable - IP65 and IK08 Rated - 0-10V Dimming - 120V-347V |
| Description | 2' 20W LINEAR VAPOR PROOF |
| Finish Family | Gray |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111907 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-L9WQOF |
| DLC Primary Use | Direct Linear Ambient Luminaires |
| Image File Name | 65-820R1.jpg |
| NSF Approved | Yes |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 25.98 |
| Each Width In. | 5.71 |
| Each Height In. | 3.94 |
| Each Weight Lb. | 3.6 |
| Replaces | 65-820 |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | NFTV |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | CD4FBLW |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | RH4FBL3PTCCCV6 |
| Dimmers | DVTV + PP347H 347V ONLY |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-826 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Foot 20 Watt Vapor Proof Linear Fixture CCT Selectable |