40W Add-On EM Battery Backup - For use with Gen 2 200W/240W and 65/771R1 CCT & Wattage Selectable UFO LED High Bay Fixtures - 40 Watt /90 Min Run Time
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-815 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-815_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-815_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Batteries |
| Tariff Code | 8507.60.0020 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cUL |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 120-347 |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Finish | Orange |
| Battery Chemistry | Lithium-ion (Li-ion) |
| Diameter | 5.76" |
| Dimensions | W: 5.68" x H: 10.78" x DIA: 5.76" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5671 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923656894 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 23.62" |
| Case Width | 16.34" |
| Case Height | 9.25" |
| Case Weight | 33.73 |
| Case Cubic Ft. | 2.066 |
| Catalog Description | 40W Add-On EM Battery Backup - For use with Gen 2 200W/240W and 65/771R1 CCT & Wattage Selectable UFO LED High Bay Fixtures - 40 Watt /90 Min Run Time |
| Description | 40W ADD ON EM UFO HIGH BAYS |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 65-815.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Chemistry | Lithium-ion (Li-ion) |
| Each Length In. | 13.78 |
| Each Width In. | 10.63 |
| Each Height In. | 6.69 |
| Each Weight Lb. | 7.35 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| For Use With | 65-770 |
| For Use With | 65-771R1 |
| For Use With | 65-771R2 |
| For Use With | 65-785 |
| For Use With | 65-785R1 |
| For Use With | 65-785R2 |
| For Use With | 65-786 |
| For Use With | 65-786R1 |
| For Use With | 65-786R2 |
| For Use With | 65-787 |
| For Use With | 65-787R1 |
| For Use With | 65-787R2 |
| For Use With | 65-788 |
| For Use With | 65-788R1 |
| For Use With | 65-788R2 |
| For Use With | 65-795 |
| For Use With | 65-795R1 |
| For Use With | 65-795R2 |
| For Use With | 65-796 |
| For Use With | 65-796R1 |
| For Use With | 65-796R2 |
| For Use With | 65-797 |
| For Use With | 65-797R1 |
| For Use With | 65-797R2 |
| For Use With | 65-798 |
| For Use With | 65-798R1 |
| For Use With | 65-798R2 |
| For Use With | 65-805R1 |
| For Use With | 65-805R2 |
| For Use With | 65-806R1 |
| For Use With | 65-806R2 |
| For Use With | 65-807 |
| For Use With | 65-807R2 |
| For Use With | 65-808 |
| For Use With | 65-808R2 |
| For Use With | 65-771R3 |
| For Use With | 65-813 |
| For Use With | 68-142 |
| For Use With | 65-1521 |
| For Use With | 65-770;65-771R1;65-771R2;65-785;65-785R1;65-785R2;65-786;65-786R1;65-786R2;65-787;65-787R1;65-787R2;65-788;65-788R1;65-788R2;65-795;65-795R1;65-795R2;65-796;65-796R1;65-796R2;65-797;65-797R1;65-797R2;65-798;65-798R1;65-798R2;65-805R1;65-805R2;65-806R |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 40W Add-On EM Battery Backup 40W /90 Min |