30W Add-On EM Battery Backup - For use with Gen 2 100W/150W and 65/770R1 CCT & Wattage Selectable UFO LED High Bay Fixtures - 30 Watt /90 Min Run Time
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-780 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-780_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-780_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Batteries |
| Tariff Code | 8507.60.0020 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP65 |
| Voltage | 120-347 |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Finish | Orange |
| Battery Chemistry | Lithium-ion (Li-ion) |
| Diameter | 5.76" |
| Dimensions | W: 5.68" x H: 10.78" x DIA: 5.76" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5671 |
| Pack Type | Box |
| Case UPC | 10045923666145 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 23.62" |
| Case Width | 16.34" |
| Case Height | 9.25" |
| Case Weight | 33.73 |
| Case Cubic Ft. | 2.066 |
| Catalog Description | 30W Add-On EM Battery Backup - For use with Gen 2 100W/150W and 65/770R1 CCT & Wattage Selectable UFO LED High Bay Fixtures - 30 Watt /90 Min Run Time |
| Description | 30W ADD ON EM UFO HIGH BAYS |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 65-780.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Chemistry | Lithium-ion (Li-ion) |
| Each Length In. | 13.78 |
| Each Width In. | 10.63 |
| Each Height In. | 6.69 |
| Each Weight Lb. | 7.35 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| For Use With | 65-770R1 |
| For Use With | 65-770R2 |
| For Use With | 65-771 |
| For Use With | 65-781 |
| For Use With | 65-781R1 |
| For Use With | 65-781R2 |
| For Use With | 65-782 |
| For Use With | 65-782R1 |
| For Use With | 65-782R2 |
| For Use With | 65-783 |
| For Use With | 65-783R1 |
| For Use With | 65-783R2 |
| For Use With | 65-784 |
| For Use With | 65-784R1 |
| For Use With | 65-784R2 |
| For Use With | 65-791 |
| For Use With | 65-791R1 |
| For Use With | 65-791R2 |
| For Use With | 65-792 |
| For Use With | 65-792R1 |
| For Use With | 65-792R2 |
| For Use With | 65-793 |
| For Use With | 65-793R1 |
| For Use With | 65-793R2 |
| For Use With | 65-794 |
| For Use With | 65-794R1 |
| For Use With | 65-794R2 |
| For Use With | 65-801 |
| For Use With | 65-801R1 |
| For Use With | 65-801R2 |
| For Use With | 65-802 |
| For Use With | 65-802R1 |
| For Use With | 65-802R2 |
| For Use With | 65-803 |
| For Use With | 65-803R1 |
| For Use With | 65-803R2 |
| For Use With | 65-804 |
| For Use With | 65-804R1 |
| For Use With | 65-804R2 |
| For Use With | 65-805 |
| For Use With | 65-806 |
| For Use With | 65-807R1 |
| For Use With | 65-807R2 |
| For Use With | 65-808R1 |
| For Use With | 65-808R2 |
| For Use With | 65-770R3 |
| For Use With | 65-812 |
| For Use With | 68-141 |
| For Use With | 65-1520 |
| For Use With | 65-1522 |
| For Use With | 65-770R1;65-770R2;65-771;65-781;65-781R1;65-781R2;65-782;65-782R1;65-782R2;65-783;65-783R1;65-783R2;65-784;65-784R1;65-784R2;65-791;65-791R1;65-791R2;65-792;65-792R1;65-792R2;65-793;65-793R1;65-793R2;65-794;65-794R1;65-794R2;65-801;65-801R1;65-801R2; |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 30W Add-On EM Battery Backup 30W /90 Min |