Introducing SATCO NUVO's new CCT and Wattage selectable wall packs with integrated by-passable photocells. These cULus certified wall packs are offered in a traditional style and semi-cutoff style in two wattage configurations, 29W/40W/60W and 80W/100W/120W. They are CCT selectable 3000K, 4000K and 5000K. The traditional style is offered in both 120V-277V and 120V-347V and the semi-cutoff versions are 120V-277V. Both styles are 4KV, rated for 50,000 hours, are DLC premium and carry a 5 year warranty.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-761 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-761_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-761_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Pack |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 200W-400W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 600W-1000W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 10800-15600 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 80/100/120 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Traditional |
| Finish | Bronze |
| THD | 15% |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Photocell | Yes - Bypassable |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 10KV |
| BUG Rating | B3-U3-G5 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Wattage Selectable | Yes |
| Extension | 9.33" |
| Dimensions | W: 14.26" x H: 9.83" x E: 9.33" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.3563 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 12.6" |
| Case Weight | 11.24 |
| Case Cubic Ft. | 1.3563 |
| Catalog Description | CCT and Wattage Adjustable LED Cutoff Wall Pack - Integrated Bypassable Photocell - CCT Selectable from 3000, 4000 or 5000K - Wattage Selectable from 80, 100, or 120 Watt - 120-277 Volt |
| Description | LED CUTOFF WALL PACK CCT&WATT |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111613 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | PLV84B3C1BRR |
| DLC Primary Use | Outdoor Non-Cutoff and Semi-Cutoff Wall-Mounted Area Luminaires |
| Image File Name | 65-761.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 15.75 |
| Each Width In. | 11.81 |
| Each Height In. | 12.6 |
| Each Weight Lb. | 11.24 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Dimmers | SF10P |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-819 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | CCT/Wattage Adj. LED Wall Pack Photocell 3000/4000/5000K |