SATCO NUVO's 29-watt CCT Selectable LED Area Light is engineered for performance inside and out! Built rugged using die cast aluminum and impact resistant lens these IP65 fixtures are all-weather tough. The new area light features our ColorQuick selectable technology, a Type 5 lens for even, omni-directional light distribution, and photocell for dusk to dawn operation. An optional shorting cap is available to override the photocell. The area light can be mounted direct to wall or with the mounting arm, sold separately. The new area light delivers 50,000 hours of maintenance free LED light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-681 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-681_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-681_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Area Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Flicker Free | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 150°x150 |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 125W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 300W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 4060-4640 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 29 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Traditional |
| Finish | Gray |
| THD | 15% |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Photocell | Has Photocell |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| BUG Rating | B2-U2-G1 |
| Connection | Hardwire |
| Has Driver | Yes |
| Mounting Type | Wall/Pipe Arm |
| Extension | 13.62" |
| Dimensions | W: 9.13" x H: 7.36" x E: 13.62" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8383 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 2 |
| Case Length | 17.13" |
| Case Width | 12.4" |
| Case Height | 14.96" |
| Case Weight | 16.09 |
| Case Cubic Ft. | 1.8389 |
| Catalog Description | 29 Watt LED Area Light with Photocell - CCT Selectable and Dimmable - Gray Finish - 120-277 Volts - Ultra Bright Lumens |
| Description | 29W LED AREA LIGHT W/PHOTOCELL |
| Finish Family | Gray |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111612 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | PL93XFELHJHY |
| DLC Primary Use | Outdoor Full-Cutoff Wall-Mounted Area Luminaires |
| Image File Name | 65-681.jpg |
| Installation Notes | Suitable for 42-60mm pipe installation |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 12.13 |
| Each Width In. | 16.75 |
| Each Height In. | 7.13 |
| Each Weight Lb. | 7.28 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Dimmers | SF10P |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-085 |
| Accessories | 65-687 |
| Accessories | 65-688 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 29W LED Area Light with Photocell CCT Selectable 120-277 V |