This rugged wall pack features Color Quick selectable color temperature, along with advancements in design to minimize light trespass. The pack is DLC Premium certified, and delivers 50,000 hours of superior, energy-efficient LED light. An add-on photocell is available and sold separately.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-679 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-679_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-679_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Pack |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 65°x95° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 150W-200W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 400W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 7200-7500 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| THD | 12.89% |
| Lens Material | Impact Resistant PC |
| Operating Frequency | 50-60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Wire Temp Rating | 105C (221F) |
| BUG Rating | B2-U2-G1 |
| Connection | Hardwire |
| Has Driver | Yes |
| Mounting Type | Wall |
| Extension | 11.88" |
| Dimensions | W: 8.50" x H: 11.02" x E: 11.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5326 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 21.85" |
| Case Width | 13.98" |
| Case Height | 14.76" |
| Case Weight | 24.14 |
| Case Cubic Ft. | 2.6092 |
| Catalog Description | 60 Watt Adjustable LED Wall Pack - CCT Selectable - 7200-7500 Lumens - DLC Premium |
| Description | 60W ADJUSTABLE WALL PACK |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111612 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | PLMR96JLSGMI |
| DLC Primary Use | Outdoor Full-Cutoff Wall-Mounted Area Luminaires |
| Image File Name | 65-679.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 13.19 |
| Each Width In. | 10.43 |
| Each Height In. | 6.69 |
| Each Weight Lb. | 5.51 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | SF10P |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 86-205 |
| Dark Sky Rated | No |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 60W Adjustable LED Wall Pack CCT Selectable 7200-7500 LM |