SATCO NUVO's 135 watt high bay LED fixture is a rugged lighting solution for commercial applications. Illuminate work areas and retail spaces with this durable, adjustable fixture. This dimmable fixture is sleek, functional, and delivers 50,000 hours of natural white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-644R1 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-644R1_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Linear Hi-Bay |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP40 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 100° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 250W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 18117 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 135 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Aluminum Alloy |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | 15% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50-60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Photocell | Multiple Optional Sensors Available |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Wire Cord Length | 5.91" |
| Wire Temp Rating | 105C (221F) |
| Wire Color | White / Black / Green / Gray / Yellow |
| Wire Quantity | 5 |
| Connection | Hardwire |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Ceiling |
| Dimensions | L: 26" x W: 12" x H: 1.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.2472 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 30.12" |
| Case Width | 15.16" |
| Case Height | 4.72" |
| Case Weight | 10.78 |
| Case Cubic Ft. | 1.2472 |
| Catalog Description | LED Adjustable High bay - 135 Watt - 5000K - Integrated Sensor Port - 120-277 Volt |
| Description | 135W LED ADJUSTABLE HIGH BAY |
| Wire Length | 5.91" |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111546 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-R3YK6A |
| DLC Primary Use | High-Bay Luminaires for Commercial and Industrial Buildings |
| Image File Name | 65-644R1.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 30.12 |
| Each Width In. | 15.16 |
| Each Height In. | 4.72 |
| Each Weight Lb. | 10.78 |
| Replaces | 65-644 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Dimmers | SF10P |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-650 |
| Accessories | 65-651 |
| Accessories | 65-652 |
| Accessories | 86-209 |
| Accessories | 86-217 |
| Accessories | 86-218 |
| Accessories | 86-219 |
| Accessories | 86-220 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Adjustable LED High bay 135W 5000K Sensor Port 120-277V |