SATCO NUVO's LED Backlit Panel fixtures feature our new ColorQuick and PowerQuick technologies in a variety of sizes. With three popular wattages and three different CCT options available, customers can choose from nine possible power and color configurations at the time of installation, making these fixtures extremely functional. Using an advanced manufacturing process, even light distribution is achieved using high quality optic materials. The use of a flicker free driver reduces strobing, generating comfortable light that is suitable for long-term task usage. Our integrated emergency battery backup models, with a 90-minute run time, will make you feel safe and sound just when you need it the most. Ideal for offices, retail, education and hospitality locations, these panels offer versatility and efficiency with a long, maintenance free life.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-587R1 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-587R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-587R1_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/Aw2kLfvLvPI |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Backlit Flat Panel |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Flicker Free | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W-150W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2200-4600 |
| Voltage | 120-347 |
| Wattage | 20/30/40 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum / Steel |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | 16.60% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -17C (+1.4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium-ion (Li-ion) |
| Wire Cord Length | 3.54" |
| Wire Temp Rating | 80C (176F) |
| Wire Color | White / Black / Green |
| Wire Gauge | 14 |
| Connection | Hardwire |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Ceiling |
| Panel Size | 1x4 |
| Wattage Selectable | Yes |
| Dimensions | L: 47.72" x W: 11.84" x H: 3.09" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.9724 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 49.02" |
| Case Width | 2.56" |
| Case Height | 13.39" |
| Case Weight | 6.7 |
| Case Cubic Ft. | 0.9724 |
| Catalog Description | LED Backlit Flat Panel with Emergency Backup - 1 ft. x 4 ft. - Wattage and CCT Selectable - 100-347 Volt - ColorQuick Technology - PowerQuick Technology |
| Description | 1X4 LED EM BACKLIT FLAT PANEL |
| Wire Length | 3.54" |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111530 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-ZC7YIM |
| DLC ID | S-Y031KV |
| DLC Primary Use | 1x4 Luminaires for Ambient Lighting of Interior Commercial Spaces |
| DLC Primary Use | Low-Bay Luminaires for Commercial and Industrial Buildings |
| Image File Name | 65-587R1.jpg |
| NSF Approved | Yes |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 49.02 |
| Each Width In. | 2.56 |
| Each Height In. | 13.39 |
| Each Weight Lb. | 6.7 |
| Replaces | 65-587 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | DVTV PP347H 347V Only |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Dimmers | SF10P |
| UL Application | LED Panel Luminaire |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-588 |
| Accessories | 65-592 |
| Accessories | 65-595 |
| Accessories | 65-595R1 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Backlit Flat Panel with Emergency Backup 1ft. x 4ft. 100-347 V |