LED 25 watt Area Light with photocell and optional cover provides ample 5000K outdoor lighting for your building exterior. In bright and brilliant cool white with a 2200 lumen output and 90 degree beam angle, this fixture is IP65 rated for use in all weather conditions.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-245 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-245_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-245_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Area Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 90° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 40000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2200 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 25 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Style | Utility |
| Finish | Black |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +50C (+122F) |
| Photocell | Has Photocell |
| Power Factor | 0.9 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Wall |
| Extension | 12.88" |
| Dimensions | W: 7.50" x H: 4.13" x E: 12.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3474 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 13.19" |
| Case Width | 4.72" |
| Case Height | 7.87" |
| Case Weight | 2.87 |
| Case Cubic Ft. | 0.2835 |
| Catalog Description | LED Area Light - 25W - Black Finish - 5000K - 120-277V |
| Description | 25W LED AREA LIGHT W/PHOTOCELL |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111612 |
| Image File Name | 65-245.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.25 |
| Each Width In. | 13.25 |
| Each Height In. | 8.63 |
| Each Weight Lb. | 2.87 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-687 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Area Light 25W Black Finish 5000K |